Joomla website optimize ipuçları

joomla 3.9.18 optimize

Zaman zaman Joomla sisteminiz yavaşlayabilir. Bunun için Joomla içerik yönetim sistemini optimize etmek aşağıdaki yolları deneyerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz.
1) Ana sayfanızda görünen, görünmesini istediğiniz makale/haberlerde kullandığınız resimleri mutlaka optimize ederek yayınlayın. Bilhassa slider / slayt olarak kullandığımız resimleri optimize ederek yayınlayın.
Sitenizin var olan eksikliklerini, optimize etmeniz gereken alanları Gmetrix.com aracılığı ile görebilir bunun için gerekli tedbirleri alabilirsiniz.
2) Joomla web sitesi için en iyi pluginlerden biri JHC Optimize-net eklentisidir. İster ücretli, ister ücretsiz versiyonu farketmez mutlaka sitenizde bulunması gereken bir eklentidir. Kurduktan sonra uygulama eki bölümünden gerekli ayarları yaparak sitenizi optimize edebilirsiniz. Web sitenizdeki Cache özelliğini, resim optimizasyonları JHC optimizeJHC Optimize-net eklentisi ile mutlaka yapınız.
3) Size lazım olmayan, kullanmadığınız tüm eklentileri deaktif ederek kaldırınız.
4) Debug özelliğini Joomla admin paneli > Global Configuration kısmından aktif edip çalışan sorgu sayılarını kontrol ediniz. Rakam ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar yavaş çalışacaktır. Eğer buradaki rakam 50'yi aşar ise, siteye yüklenen eklentileri gözden geçirerek sorunlu olanı sistemden kaldırmanız gerekebilir.
5) www.websiteoptimization.com gibi online araçlar kullanarak sitenizi kontrol ediniz. Bu sayfa sitenizde ne gibi güncellemeler yapabileceğiniz konusunda değerli bilgiler vermektedir.
6) Sayfalarınızda dış ve iç bağlantı sayılarını düşürünüz (dışarıya giden linkler ve sayfa içindeki linkler). Sadece önemli linkler sitenizde yer alsın.


Yazdır   e-Posta

Online Ziyaretçilerimiz

27 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi