Joomla Webmaster Konuları

  Webmaster Konuları

  Joomla İçerik Ekleme | Resimli Anlatım

  Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
   

  joomla kullanıcıların en çok merak ettiğ konulardan biri de içerik eklemedir. Ben sizler için bir görsel ders hazırladım. Şimdi Joomla‘da içerik eklemeyi göreceğiz. Joomla’da içerik ekleme oldukça basit bir işlemdir.

  Görsel resimlere bakarak sırası ile takip ettiğinizde bu işlemin kolay olduğunu sizde farkedeceksiniz. Joomla yönetim paneli

  Öncelikle www.siteniz.com/administrator yazarak sitemizin yönetici bölümüne giriyoruz. Kullanıcı adını ve şifremizi yazıyoruz. Yönetici bölümüne geçiyoruz. Yönetici panelimizin açıldığını görüyoruz.

  Joomla yönetim paneli giriş alanı

  Yönetim alanınıdaki üst menüde içerik butonuna tıklayıp içerik ekleme alanına geçiyoruz. -(buna ayrıca değineceğiz)Bu menü altında medya yöneticisi bölümü de bulunmaktadır ki bu bölüm resim eklemek/silemek ve resim kategorilerini düzenlemek isteyenlerin kullanabileceği alandır.-

  Joomlaya içerik ekleme menüsü

  İçerik ekleme alanımız önümüze geldi. biz burada üste sağda yeni ikonu var. Yeni ikonuna tıklayarak içerik ekleme alanına geçmiş olacağız. 'Yeni'ye tıklıyoruz.

  Joomlaya içerik ekleme butonu

  Gördüğünüz gibi içerik ekleme alanı geldi. Burası içerik ekleme bölümü. Oklar ve açıklamalara bakarak içeriklerinizi ekliyorsunuz. İçeriğimizi yazıp ilgili kategoriyi seçiyoruz. İçeriğimizi hangi bölüm veya kategoriye ilişkilendirecek isek mutlaka o alanı seçmeliyiz. Yoksa içeriğimiz istediğimiz alanda görünmez.

  Eğer bir siteden copy past yapacaksanız dikkat etmeniz gereken şey direk yapmamalısınız. Çünkü linkleri de beraberinde yapıştırmış olursunuz. Bunun için wordpadi veya notpadi açıp önce oraya yapıştırıp arka plandaki linklerin silinmesini sağlayıp ordan kopyalayıp bu alana yapıştırmalsınız. Böylece kopyaladığınız içeriğini gizli linklerini de sitenize taşımamız olursunuz.

  Joomlaya içerik ekleme alanı

  Joomla kullanıcıarının en çok zorlandığı bölüm burası. İçeriğimi yazdım. Ama nasıl resim ekleyeceğim?

  İçerik ekleme alanının altında resim ekleme butonu var. Oraya tıklayarak medya yöneticisine girmiş oluyoruz.

  Önce resim ekleyecek klasörünü tıklayıp açmamız gerekiyor.

  Joomla sitede içeriğe resim ekleme klasörü

  Daha önceden images klasörünü mutlaka çeşitlendirmeliyiiz. Haber diye bir klasör ve alt klasörlerini açmalıyız. Bu çok önemli. Çoğu kullanıcı zamanla resim ekleyemediklerini söylerler. Bunun nedeni bu çeşitlendirmelerin zamanında yapılmamış olmasıdır. Bu klasörü şişirdiğinizde artık size resim ekleme imkanı vermez. sıkıntı çrkersiniz.

  Bu nednle resim eklerken resmi nereye ekleyeceğinizi bilip eklemelisiniz. Gelişi güzel resim eklememelisiniz. Bunun bir çok faydalı sebebi vardır. Yeri geldiğinde anlatacağım. Joomla sitede içeriğe resim ekleme butonu

  Resim ekleme alanında resim ekleyeceğimiz klasörü açtığımızda en altta gözat var. Bu yüm sistemlerde de kullanılan bir yöntemdir. Facabook, twitter kullanıcıları da bilirler. Gözat dediğinde bilgisayarında bulunan resimi tıklayıp yüklemeyi başlata tıklayıp resimi istediğimiz klasörün içine alıyoruz. Böylece resimi serverimizdeki istediğimiz klasörde eklemiş oluyoruz. Joomla sitede içeriğe resim ekleme

  Klasöre eklediğimizi resime tıklsyıp onu içeriğimizde sağda mı soldamı olacak şeklde ayarlayıp üstteki yerleştire tıklayıp böylece resimi içeriğe eklemiş oluyoruz.

  Artık içeriğimiz tamam. Resim eklemiş oluyoruz. Sonuç olarak herşey tamam. Sadece içeriğimizi kaydetmek kalıyor. İçeriği kaydedip çıkıyoruz.

  Önyüzde kontrollerimizi yapıyoruz. İçeriğimizi istediğimiz kategoride mi, resmimiz içeriğie eklenmiş mi ve resim istediğimiz yerde mi?

  Herşey doğru ise doğru işlemler yapmışız demektir.

  Dikkat: içerik eklerken fazla bekleyecekseniz, düşünüyor iseniz ara sıra kaydediniz. Çünkü bunun bir süresi var. Geç kalırsanız sizi dışarı atar. Tekrardan yazmak size çok zor gelebilir. Benden demesi.

  Alıntı değildir. Orijinaldir. Alıntı yapacakların kaynak göstermesi zorunludur.

  Neden Böyle Bir Site?!?...

  Joomla Gen Tr

  Joomla Türkiye'nin adresi bellidir. Türkiye'de en etkin joomla destek siteleri Joomla Gen Tr ve Joomla Via dir. Destek talepleriniz ilgili sitelerden hemen cevaplanıp çözüme kavuşturulmaktadır. Ayrıca her tür eklenti türkçe dil dosyalarını da bu destek stelerinden bulabilirsiniz.

  Biz joomla konusunda öğrendiğimizi zamanla unuttuğumuz için, sonradan oluşan veya talep ettiğimiz bir eklentiyi, bir bilgiyi saatlerce aramak zorunda kalıyoruz. O nedenle sitelerimizde kullandığımız eklenti elimizin altında olsun diye böyle bir depo yapmak istedik.