Joomla Webmaster Konuları

  Webmaster Konuları

  Joomla Altyapılı Websiteye Eklenti Kurma Rehberi

  Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
   

  Joomla bir siteye sahipsiniz. Sitenizin yapısına uygun ihtiyacınız olan bir eklenti kurup kullanmak istiyorsunuz. Peki Joomla tabanlı bir siteye eklenti nasıl kurulur? Joomla siteye uygulama eki, modül veya bileşen kurmak isteyenler için mini bir rehber niteliğinde içerik hazırladık.

  Resimli anlatımla oluşturduğumuz joomla eklenti kurulumu resimli anlatım yazımızı mutlaka okuyun.

  Öncelikle bilmemiz gereken önemli bilgi joomla sitelerde kullandığımız 3 tür eklenti bulunmaktadır. Bunların en önemlisi component/bileşendir. İkinci olarak plugin/uygulama eki ve üçüncü kullandığımız eklenti ise modules/modüllerdir. Bu üç tip eklenti ile joomla sitelerinizde arzu ettiğiniz yapıyı elde etmiş olacaksınız.

  Önemli Not: Joomla bileşenler yapısı gereği modül ve eklentileri ile birlikte gelirler. Joomla bileşenleri kurduğunuzda modül ve uygulama eklerini de kurmuş olursunuz. Size modüllerden ve uygulama eki bölümünden sadece aktif etmek kalıyor.

  Eklenti yüklemek için öncelikle sisteminize yönetici hesabınızla giriş yapmanız gerekiyor. www.siteadiniz.com/administrator olarak sitemizin admin bölümüne giriş yapalım.

  joomla admin

  Kullanıcı adı ve ve şifremizi yazarak yönetim paneline giriş yaptığımızda karşımıza admin menü gelmektedir. Dikkat edilecek olursa yönetici olarak girdiğimizde karşımıza gelen menüde 7 menü başlığı bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak; Sistem, Kullanıcılar, Önyüz için Menü yeri, İçerik Menüsü, kurulmuş bileşenleri yöetilecek bileşen menüsü, modül ve uygulama ekinin de bulunduğu eklenti menüsü yer almaktadır. Son olarak birde yardım menusü bulunmaktadır.

  Yönetim panelinizin ana menüsünde "Eklentiler" sekmesini göreceksiniz. Bu sekmeden Kur / Kaldır bölümüne tıklayınız.

  joomla eklenti kurulumu

  Dosyayı yükleyebileceğiniz üç farklı adım karşınıza çıkacak. Burada yüklemek istediğiniz seçeneği tıklamanız gerekiyor ve kurulumu tamamlıyorsunuz. Biz genelde joomla resmi eklenti sitesinden onaylanmış eklentileri indirip kurmalıyız.

  joomla eklenti kurulumu

  Dosya Paketi Yükle seçeneğinde, internetten indirmiş olduğunuz dosyaları doğrudan yükleyebilirsiniz. Bu dosyalar otomatik olarak yükleniyor ve sizin fazladan hiçbir işlem yapmanıza gerek kalmiyor.

  joomla eklenti kurulumu

  Joomla eklenti kurulumundaki nadiren kullanabileceğiniz diğer iki sekme ise bağlantıdan kur sekmesi ile klasörden kur sekmesidir. Yeri geldiğinde bu iki sekme ile joomla eklenti kurulumu için resimli anlatım yapacağız.

  Not: Yükleyeceğiniz dosyalar tar.gz veya .zip uzantılı olması gerekir. .rar veya diğer uzantılı dosya türleri yüklenemez.

  Neden Böyle Bir Site?!?...

  Joomla Gen Tr

  Joomla Türkiye'nin adresi bellidir. Türkiye'de en etkin joomla destek siteleri Joomla Gen Tr ve Joomla Via dir. Destek talepleriniz ilgili sitelerden hemen cevaplanıp çözüme kavuşturulmaktadır. Ayrıca her tür eklenti türkçe dil dosyalarını da bu destek stelerinden bulabilirsiniz.

  Biz joomla konusunda öğrendiğimizi zamanla unuttuğumuz için, sonradan oluşan veya talep ettiğimiz bir eklentiyi, bir bilgiyi saatlerce aramak zorunda kalıyoruz. O nedenle sitelerimizde kullandığımız eklenti elimizin altında olsun diye böyle bir depo yapmak istedik.