Beyaz Sayfa Hatası Çözümü Önerileri

Joomla web sitelerinin "beyaz sayfa hatası" vermesi bir çok nedeni olabilir. Bizim karşılaştığımız bazı nedenler

1. Tema ayarları ile oynamış olabilirsiniz. Temanızın eski bir yedeğini ftp den atarak çözüm bulabilirsiniz.

2. Yeni bir tema yüklemiş olabilirsiniz. Yüklediğiniz temanın framework eklentisini kurmamış olabilirsiniz. Bir çok tema üreticisi temaları için bir güvenlik eklentisi oluşturmaktadır. Tema ile beraber bu eklentinin de yüklenip uygulama ekinden aktif edilmesi gerekmektedir.

3. Bir eklenti yüklemiş olabilir veya kaldırmış olabilirsiniz. Eğer en son kurduğunuz veya kaldırdığınız eklentiyi biliyo iseniz tekrar yükleyerek beyaz sayfa hatasına sebep olup olmadığnı anlarsınız.

4. Beyaz sayfa hataların geneli template sorunludur. Başka bir template deneyin büyük ihtimalle çalışacaktır.

Aslında çözüm için en iyisi ftp den error_log dosyasını bilgisayarınıza almanızdır. Sitenizin www klasörü içinden ya da public_html klasörü içinde error_log dosyasını açın. Microsoft Word, wordpad yada notepad gibi bir programla açarak en sonuna gidin. Sayfanın en sonunda baktığınızda hataya sebep olanları göreceksiniz. Böylece hatanın hangi dosyada ve kaçıncı satırda olduğunu error_log dosyasından öğrenebilir ve hatanı çözümü noktasında gereken yolu bulabilirsiniz.

Sizin de farklı çözümleriniz oldu ise burdan joomla kullanıcıları için yazınız.

Bizim son günlerde yaşadığımız örnek= sitemizin birinde com_attachement bileşeni vardı. hiç kullanmadığımız için bu bileşeni kaldırmak istedik. Kaldırdıktan sonra hem admin olarak hem de önyüzden beyaz sayfa hatası verdi. ftp'den bileşenlerin içine attachement klasörü yedeğin attık. admin bölüm çalışında admin olduk. Joomla güncellemelerinden attachement bileşenini güncellememizi istedi. Bizde güncelle butonuna basarak problemimizi hallettik.

Beyaz sayfa problemi nasıl oluşturduğumuzu da yazmış olayım.

Biz attachement bileşenini kaldırırken uygulama hatası yaptık. Yani en sondan başlamadık. Önce uygulama ekleri, sonra modülleri, sonra bileşeni kaldırmamız gerekirken biz tersten yapmaya kalkıştık. Böylece beyaz sayfa hatasına sebep oldu.

Bazı bileşenler tümünü bir kerede kaldırırken, bazı bileşenler yukarıdaki sıralamayı takip etmeden kaldırmaya izin vermediğini daha önce de tesbit etmiştik.


Yazdır   e-Posta

Online Ziyaretçilerimiz

34 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi