Site Yavaşlığı veya Beyaz Sayfa Hatalarının En Önemli Sebebi

Web sitelerinin yavaşlığı veya beyaz sayfa hatalarının bir çok sebebi olabilir. Ama bizim bulgulardan yola çıkarak edindiğimiz tecrübeler ışığında en önemli sebeplerden bir tanesini sizlerle paylaşacağız.

Web Sitem çok yavaş

Web site adminlerinin içerik girerken yaptıkları içerik ekleme hataları beyaz sayfa ve site yavaşlama hatasına sebep olmaktadır.

Paylaştığımız resime büyüterek baktığınızda makalemizin sebepleri ve sonuçları hakkında daha net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Joomla site sahipleri genellikle editörsüz kullanmayı bilmediklerinden JCE editörü tercih etmektedirler.

JCE editörü kullanan adminler sitelerine içerik eklerken başka sitelerden içeriği kopyalayıp eklemektedirler. Farklı siteden copy - paste yapılan içeriklerin içinde var olan reklam kodlarını veya javascript kodlarını da içeriğine eklemiş oluyorlar. Zaten içerik içindeki javascrip kodu eklemiş ise web site beyaz sayfa hatası verecektir, hatta açılmayacaktır.

Eğer resimdeki gibi liknz veya farklı reklam kodları ile sitenize içerik eklemiş iseniz o zamanda web siteniz bir kaç içerikten sonra artık sonsuz döngüye düşecek veya oldukça yavaşlayacaktır.

Peki çözüm nedir?

Joomla makalenize JCE editörü veya faklı bir editör ile içerik ekleyecekseniz ve bu eklediğiniz içerik bir başka siteden kopyalanmış ise öncelikle başlat/tümprogramlar/wordpad editörünü açarak içeriğiniz buraya yapıştırınız. Böyle sitenize ekleyeceğiniz kopya içerikteki size zarar verecek zararlı kodlardan yönlendirmelerden, reklam kodlarından kurtulun. Burdan kopyalayacağınız içeriği artık gönül rahatlığı ile editörünüze yapıştırabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Google veya diğer arama motorlarında "sitem çok yavaş" veya "sitemde beyaz sayfa hatası" diye arattığınızda çözüm önerisi veren destek sitelerin bir çoğu hemen "serverini değiştir" diye sponsoru olduğu firmalara yönlendirerek büyük bir ahlaki suç işlediklerini görmekteyiz. Etik olmayan bu davranışı gösteren firmaları buradan şiddetle kınıyoruz. Çözüm önerisi veya hata sebeplerini sunmaktan öte "serverini, hostunu değiştir" gibi karalama yolunu seçmiş olmak oldukça ayıplı bir yönlendirmedir. Bazen öyle komiktir ki, önerdikleri firma için kullınıcı "zaten ben sitemi orada barındırıyorum" diyerek bu kişilerin ayıplarını yüzüne vurmaktadırlar.

Web site Yavaşlığı Diğer Çözüm Önerileri

Kullandığınız modüllerin tümümü kapatın ve tek tek açarak sitenizi test edin. Problemin kaynağı olan bulduğunuz modüllerden biri ise mutlaka güncel olanı ile güncelleyin. Zaten web siteniz için kullandığınız modülleri haftalık veya aylık olarak güncel sürümlerini kontrol edin. Yen sürüm çıkmış ise web stiteniz hemen güncelleyin. Kullandığınız eski sürüm güvenlik açığı oluşturacağından siteniz kötü amaçlı biri tarafından zarar görebilir de.

Ftp aracılığı ile sitenizi bilgisayarınıza indirin, bir antivirüs programı ile taratın. Siteniz virüs veya trojan kapmış olabilir. Eğer virüs kapmış ise daha önce sıklıkla yedeklediğiniz temiz bir site yedeğiyle değiştirin.

Sitenizin dışarı alınmış dosyalarını bir editör ile açarak içine iframe bulaşmış olup olmağını araştırın. eğer öyle ise iframe temizliği ile ilgili yazmış olduğum makalemi okuyun.

alıntı değildir. alıntılarda kaynak kullanılması kul hakkı adına önemlidir.


Yazdır   e-Posta

Online Ziyaretçilerimiz

44 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi