Site Yavaşlığı veya Beyaz Sayfa Hatalarının En Önemli Sebebi

Web sitelerinin yavaşlığı veya beyaz sayfa hatalarının bir çok sebebi olabilir. Ama bizim bulgulardan yola çıkarak edindiğimiz tecrübeler ışığında en önemli sebeplerden bir tanesini sizlerle paylaşacağız.

Web Sitem çok yavaş

Web site adminlerinin içerik girerken yaptıkları içerik ekleme hataları beyaz sayfa ve site yavaşlama hatasına sebep olmaktadır.

Paylaştığımız resime büyüterek baktığınızda makalemizin sebepleri ve sonuçları hakkında daha net bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Joomla site sahipleri genellikle editörsüz kullanmayı bilmediklerinden JCE editörü tercih etmektedirler.

JCE editörü kullanan adminler sitelerine içerik eklerken başka sitelerden içeriği kopyalayıp eklemektedirler. Farklı siteden copy - paste yapılan içeriklerin içinde var olan reklam kodlarını veya javascript kodlarını da içeriğine eklemiş oluyorlar. Zaten içerik içindeki javascrip kodu eklemiş ise web site beyaz sayfa hatası verecektir, hatta açılmayacaktır.

Eğer resimdeki gibi liknz veya farklı reklam kodları ile sitenize içerik eklemiş iseniz o zamanda web siteniz bir kaç içerikten sonra artık sonsuz döngüye düşecek veya oldukça yavaşlayacaktır.

Peki çözüm nedir?

Joomla makalenize JCE editörü veya faklı bir editör ile içerik ekleyecekseniz ve bu eklediğiniz içerik bir başka siteden kopyalanmış ise öncelikle başlat/tümprogramlar/wordpad editörünü açarak içeriğiniz buraya yapıştırınız. Böyle sitenize ekleyeceğiniz kopya içerikteki size zarar verecek zararlı kodlardan yönlendirmelerden, reklam kodlarından kurtulun. Burdan kopyalayacağınız içeriği artık gönül rahatlığı ile editörünüze yapıştırabilir ve yayınlayabilirsiniz.

Google veya diğer arama motorlarında "sitem çok yavaş" veya "sitemde beyaz sayfa hatası" diye arattığınızda çözüm önerisi veren destek sitelerin bir çoğu hemen "serverini değiştir" diye sponsoru olduğu firmalara yönlendirerek büyük bir ahlaki suç işlediklerini görmekteyiz. Etik olmayan bu davranışı gösteren firmaları buradan şiddetle kınıyoruz. Çözüm önerisi veya hata sebeplerini sunmaktan öte "serverini, hostunu değiştir" gibi karalama yolunu seçmiş olmak oldukça ayıplı bir yönlendirmedir. Bazen öyle komiktir ki, önerdikleri firma için kullınıcı "zaten ben sitemi orada barındırıyorum" diyerek bu kişilerin ayıplarını yüzüne vurmaktadırlar.

Web site Yavaşlığı Diğer Çözüm Önerileri

Kullandığınız modüllerin tümümü kapatın ve tek tek açarak sitenizi test edin. Problemin kaynağı olan bulduğunuz modüllerden biri ise mutlaka güncel olanı ile güncelleyin. Zaten web siteniz için kullandığınız modülleri haftalık veya aylık olarak güncel sürümlerini kontrol edin. Yen sürüm çıkmış ise web stiteniz hemen güncelleyin. Kullandığınız eski sürüm güvenlik açığı oluşturacağından siteniz kötü amaçlı biri tarafından zarar görebilir de.

Ftp aracılığı ile sitenizi bilgisayarınıza indirin, bir antivirüs programı ile taratın. Siteniz virüs veya trojan kapmış olabilir. Eğer virüs kapmış ise daha önce sıklıkla yedeklediğiniz temiz bir site yedeğiyle değiştirin.

Sitenizin dışarı alınmış dosyalarını bir editör ile açarak içine iframe bulaşmış olup olmağını araştırın. eğer öyle ise iframe temizliği ile ilgili yazmış olduğum makalemi okuyun.

alıntı değildir. alıntılarda kaynak kullanılması kul hakkı adına önemlidir.

Sucuri.net ile joomla sitenizin güvenirliliğini test edin

Sucuri ücretsiz servisi ile Joomla ile hazırlanmış sitenizin güvenlik açıklarına karşı taratabilirsiniz. Joomla webmasterlerin emek vererek hazırladığı sitesinin iframe bulaşmasını, üçüncü parti eklentileri yüklendikten sonraki güncelleme ihmali nerdeniyle virüs kapmasını veya üzerinde değerli yazıları olan blogunun hacklenmesini istemez. Fakat sitenize yüklediğiniz temaları ve eklentileri hiç kontrol etmeden kullanıyorsanız sitenizin hacklenmesi mümkün.

Ara sıra Sucuri.net ile ücretsiz olarak web sitenizin taramasını yapabilir ve açıklarına karşı önlem alabilirsiniz. Sucuri.net adlı yazılım yanlızca zararlı yazılımlara karşı tarama yapmıyor, eğer bulaştıysa çözüm yollarını da sunuyor.

Sucuri.net bu servisini ücretsiz sunuyor. Fakat güvenliğinize önem veriyorsanız, daha ayrıntılı tarama ve daha ayrıntılı çözümler için ücretli bir sürümü mevcut. Üye olmanız durumunda sitelerinizi hesabınıza ekleyip belli aralıklarla taramasını sağlayabilirsiniz. Fakat ücretli fiyatları 1 site için 89 dolar oldukça pahalı.10 site için ise 289 dolar fiyat uygun gibi görünüyor.

Sucuri’nin güvenlik ipuçları paylaştığı bir blogu mevcut. İngilizce bilen Joomla webmasterlerin bu blogları takip etmesinde fayda var.

Sucuri.net ile web sitenin güvenlik açıklarını Test Etmek İçin Tıkla....

sucuri.net

Joomla admin şifresini unuttuysanız

Joomla kullanıcılar zaman zaman admin şifresini unutabilirler. Bu durumda telaşlanmaya gerek yok. Joomla admin panel şifrenizi unuttuysanız bunu phpmyadmin aracılığıyla elde edebilirsiniz...

1. Hosting firmanız tarafından verilen bilgilerle Cpanel'e girin.

2. Phpmyadmin ile veritabanına bağlanın,

3. Sol listede xxx_users tablosunu bulun ve tıklayın,

4. Açılansayfadaki tara(browse) tıkladığınızda size id numarası 62 olan kullanıcı adı admin olan (ya da kullandığınız başka admin kullanıcısı) bir satır gelecektir en üstte. Orada düzenleyi tıklayin.

5. Gelen sayfada password yazan yerin karşısında karışık rakamlar ve harfler vardır. Oradaki karışık rakam ve sayıların yerine şunu yazın;

Kod:

6. git butonuna basarak kaydedin.

Daha sonra admin paneli girişine gelin. Kullanıcı

adını "admin" veya düzenlediginiz sekilde girin, şifreyi de "123456" yazın.

Probleminiz hallolacaktir. İyi joomlalar

Beyaz Sayfa Hatası Çözümü Önerileri

Joomla web sitelerinin "beyaz sayfa hatası" vermesi bir çok nedeni olabilir. Bizim karşılaştığımız bazı nedenler

1. Tema ayarları ile oynamış olabilirsiniz. Temanızın eski bir yedeğini ftp den atarak çözüm bulabilirsiniz.

2. Yeni bir tema yüklemiş olabilirsiniz. Yüklediğiniz temanın framework eklentisini kurmamış olabilirsiniz. Bir çok tema üreticisi temaları için bir güvenlik eklentisi oluşturmaktadır. Tema ile beraber bu eklentinin de yüklenip uygulama ekinden aktif edilmesi gerekmektedir.

3. Bir eklenti yüklemiş olabilir veya kaldırmış olabilirsiniz. Eğer en son kurduğunuz veya kaldırdığınız eklentiyi biliyo iseniz tekrar yükleyerek beyaz sayfa hatasına sebep olup olmadığnı anlarsınız.

4. Beyaz sayfa hataların geneli template sorunludur. Başka bir template deneyin büyük ihtimalle çalışacaktır.

Aslında çözüm için en iyisi ftp den error_log dosyasını bilgisayarınıza almanızdır. Sitenizin www klasörü içinden ya da public_html klasörü içinde error_log dosyasını açın. Microsoft Word, wordpad yada notepad gibi bir programla açarak en sonuna gidin. Sayfanın en sonunda baktığınızda hataya sebep olanları göreceksiniz. Böylece hatanın hangi dosyada ve kaçıncı satırda olduğunu error_log dosyasından öğrenebilir ve hatanı çözümü noktasında gereken yolu bulabilirsiniz.

Sizin de farklı çözümleriniz oldu ise burdan joomla kullanıcıları için yazınız.

Bizim son günlerde yaşadığımız örnek= sitemizin birinde com_attachement bileşeni vardı. hiç kullanmadığımız için bu bileşeni kaldırmak istedik. Kaldırdıktan sonra hem admin olarak hem de önyüzden beyaz sayfa hatası verdi. ftp'den bileşenlerin içine attachement klasörü yedeğin attık. admin bölüm çalışında admin olduk. Joomla güncellemelerinden attachement bileşenini güncellememizi istedi. Bizde güncelle butonuna basarak problemimizi hallettik.

Beyaz sayfa problemi nasıl oluşturduğumuzu da yazmış olayım.

Biz attachement bileşenini kaldırırken uygulama hatası yaptık. Yani en sondan başlamadık. Önce uygulama ekleri, sonra modülleri, sonra bileşeni kaldırmamız gerekirken biz tersten yapmaya kalkıştık. Böylece beyaz sayfa hatasına sebep oldu.

Bazı bileşenler tümünü bir kerede kaldırırken, bazı bileşenler yukarıdaki sıralamayı takip etmeden kaldırmaya izin vermediğini daha önce de tesbit etmiştik.

Online Ziyaretçilerimiz

3395 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi